TÜRKİYE-YUNANİSTAN ARASINDA ORTAK SERGİ

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu, ressam Hatice Kumbaracı Gürsöz ve Sofia Kalogeropoulou’nun latıncı ortak sergileri ‘Köprüler’e ev sahipliği yapıyor.

İSTANBUL-İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü Neşet Günal Atölyesi’nden mezun olan Ressam Hatice Kumbaracı Gürsöz bu sene sanat thayatının 50. yılını kutluyor. Gürsöz, önceki yıllarda beş kez ortak sergi açtığıYunanistan’ın önemli sanatçılarından Sofia Kalogeropoulo ile altıncı ortak sergisini İstanbul’da Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Simanoglio Megaro’da açıyor.

Sergide yer alan iki sanatçının eserleri, iki ülkenin mimarisi ve anıtlarından, mitolojilerinden ve halk festivallerinden, müzik geleneğinden ve operadan, dünyanın doğal büyüleyici detaylarından, ve aynı zamanda heyecan verici bir kurgu şeklinde anlattıkları renkli gündelik yaşamdan, ilham alıyor.

Hatice Kumbaracı Gürsöz ile dostu ve meslektaşı Sofia Kalogeropoulou 2007 yılında Atina’da Aeneon Sanat Galerisi’nde, 2009 yılında da önce İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde hemen sonrasında da Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde “Köprüler” ismini verdikleri üç ortak sergi açmıştı. İki sanatçı 2011 yılında ise “İki Dost” isimli ortak sergilerini Atina’da yine Aeneon Sanat galerisinde ve 20. Nafplion Festivali çerçevesinde bu şehirdeki Maria Gouma Sanat Galerisi’nde gerçekleştirmişti.

İ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.