TÜZMEN ”DIŞ POLİTİKADAN KOPUK DIŞ POLİTİKA İZLENİYOR.”


TÜRKİYE’nin en uzun süre ‘ihracat bakanlığı’ yapan isimlerinden Eski Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ak Parti hükümetini, ‘Dış ticaretten kopuk dış politika izlemekle’ suçladı.

7 yıl AK Partili bakan olarak ihracatçılarla birlikte, ihracatı artırmak için büyük mücadele verdiklerini söyleyen Tüzmen, şöyle konuştu: “2009’da bırakan bir bakan vardı. Sonra da bakanlar oldu. Bakan var bakan var. Biz senelerce ihracatçılarla çalıştık. Bu ekibi alıp götürün hedefi önüne koyun satar gelir. Ama şimdi ne var gündemde. Siyaset var. Siyaset ticaretin önüne geçti. Yapılması gereken, ticaretin yeniden öne alınmasıdır. Dış ticareti, akıllıca dış politika ile büyütebilirsin. Bunu MKYK’larda falan hep söylediğim için rahat söylüyorum; bizim işimiz mal ve hizmet ihraç etmekti, rejim ihraç etmek değildi. Eğer rejim ihraç etmeye kalkarsan o zaman da bize tetörist ihraç ederler. Bakın biz rejim ihraç etmedik o zamanlar ihracatımız çok hızlı büyüdü. 36 milyar dolardan aldık 2008 sonunda 133 milyar dolara getirdik.

YÜKSEK TEKNOLOJİ YÜZDE 2
Eski Bakan Tüzmen, ihracattaki yüksek teknoloji kısırlığını da eleştirdi ve “Yüksek teknolojiye geçiş yapamadık. Bakın Türkiye’nin ihracatında yüksek teknolojinin payı yüzde 2. Singapur’da bu oran yüzde 50, ABD’de yüzde 36. Malesef şu anda Türkiye’nin ihracatının yüzde 98’i orta ve alt sektörlerden yapılıyor. Siz bütün bunlardan çok daha iyisini yapacak kapasitedesiniz. Sadece bazı sektörlerde küçük rötuşlarla bile buradaki ihracat rakamları patlama yapar. Ama sizin önünüzün kapatılmaması açılması lazım o kadar” dedi.

Genç tasarımcılara para ödülü yağdı

İSTANBUL Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 75’inci kuruluş Yıldönümünü kutladığı gecede, 2’nci Ulusal Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması’nda dereceye girenlere de ödülleri verildi. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, “1940 yılında kurulan birliğimiz 300’e yakın üyesi ile Türkiye’nin en önemli ihracatçılarını bünyesinde barındırıyor. Bugün sektör olarak 200’e yakın ülkeye 2 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz. İhracatta Orta Doğu ülkelerinin ağırlığı göze çarpıyor. Afrika ve Avrupa Birliği ülkeleri ise öne çıkan diğer pazarlarımız” dedi. 401 yarışmacının katıldığı ve 130’un üzerinde tasarımın değerlendirildiği II. Ulusal Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması’nda kazanan tasarımcılara toplam 135 bin lira para ödülü dağıtılırken, TİM Başkanı Mehmet Büyük Ekşi de “Rekabetçiliğimizi arttırmanın yolu tasarımdan geçiyor. Bu yarışmanın sektörün değişimine büyük katkı vermesini temenni ediyor, uluslararası bir boyut kazanmasını diliyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.