YABANCI YATIRIMCILARIN BORSA’DAN ÇIKIŞI HIZLANDI


ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımına yaklaşmasının etkisiyle yabancı yatırımcıların Türkiye’deki varlıklardan çıkışları da hız kazanıyor.

Borsa İstanbul verilerine göre, yabancı yatırımcılar Kasım ayında Borsa İstanbul’da 6.4 milyar dolar alım yaparken, satışları 7.5 milyar doları buldu ve böylece bu süre içinde 1.14 milyar dolarlık net çıkmış gerçekleşti.

Kasım verileri ile birlikte, yabancı yatırımcıların yılın ilk 11 aylık döeminde Borsa’dan yaptıkları net çıkışlar 1.91 milyar doları buldu.

YELLEN: SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM

Fed’in, 10/ yıl aradan sonra yapması beklenen ilk faiz artışıyla, Türkiye ve diğer gelişmekte olan piyasalardan çıkışların hız kazanması bekleniyor.

Fed Başkanı Janet Yellen, geçen hafta yaptığı bir konuşmada, on yılın ardından ekonominin resesyondan çıktığını gösterecek olan ilk faiz artışını sabırsızlıkla beklediğini söylemişti.

Yellen, konuşmasında faiz artış kararını verecek olan Fed Açık Piyasa Komitesi’ne atıfta bulunarak, “Komite, politika duruşunu normalleştirme adımını atması, ekonomimizin ne kadar mesafe kat ettiğine ilişkin önemli bir gösteri olacak. Bu açıdan bakıldığında hepimizin o günü sabırsızlıkla beklediğini umuyorum” dedi.

Fed’in 15-16 Aralık’ta gerçekleştirilecek toplantısında faizleri artırması beklense de Fed yetkilileri, açıklanan son verileri de dikkatli bir şekilde incelemeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.