YATIRIM YASTIK ALTINA


Türkiye’de bireylerin yüzde 35.7’si tasarruflarını yastık altında tutuyor. Düşük gelir grubunda oran yüzde 46.2’ye çıkarken üst gelir grubunda da üçte bir.NG Bank’ın araştırmasına göre Türkiye’de bireylerin yüzde 45’i tasarruflarının en azından bir kısmını finansal sistem dışı araçlarda saklıyor. Tasarruf araçları arasında mevduat yüzde 46.9 ile en yüksek orana sahip olsa da yüzde 35.7 hâlâ yastık altında. Düşük gelir grubunda yastık altı oranı yüzde 46.2 iken, üst gelir grubu da yastık altından vazgeçmiyor. Araştırmaya göre üst gelir grubu tasarruflarının yüzde 28.3’ünü yastık altında tutuyor.

ING Bank’ın, tasarruf dinamiklerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirdiği “Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması”nın 3 yıl sonuçlarını açıkladı. Araştırmanın çarpıcı verilerine göre; Türkiye’de tasarruf sahipliği oranı yüzde 10-15 aralığında ve eğitim seviyesi yükseldikçe sistem içi tasarruflar artıyor. Kadınlar iş gücüne katıldıkça fazla tasarruf etme eğiliminde oluyor. Tasarruflarını gayrimenkule yatıranların oranı yüzde 9.9 oranında görünüyor. Tasarruf eden esnafın yüzde 40.4’ünün tasarruflarının bir kısmını saklamak için sistem içi araçlar yerine yastık altını tercih etmesi bir diğer dikkat çeken veri olarak görünüyor. Araştırma, esnaf ve işçilerin sistem içine çekilmesi ve Bireysel Emeklilik Sistemi’nin0, (BES) teşvik edilmesi gereğini ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre, evli ve çocuklu kişiler en az tasarruf yapabilen grup. Çocuksuz bireylerde tasarruf oranı yüzde 16.6 iken, okula giden çocuğu olanlarda yüzde 10.2. Okula giden çocuğu olanlar tasarruf edemiyorsa eğitim sistemine bakmak gerekiyor. Üst gelir grubunda tasarruflar yüzde 42.4’e çıkarken, düşük gelir grubu tasarruf edemiyor. Oran yüzde 6.1’de kalıyor. Çalışan kadın hem daha fazla tasarruf ediyor hem de yastık altında saklamıyorlar. Çalışan kadınlarda BES oranı yüzde 25.7.

Gençlerin nedeni iPhone

Gençler en çok yatırım ve özel harcama için tasarruf yapıyor. Özel harcama teknoloji için, gezi, giyim kuşam vs için yapılan harcamaları ifade ediyor. Düşük gelir grubu beklenmedik olaylar için tasarruf ediyor. Gelir azaldıkça daha yüksek oranda kişi özel harcama için tasarruf ediyor. iPhone, düğün harcamaları gibi statü için, kendini önemli göstermek için tasarruf yapıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.